پرسش و پاسخ


پرسش و پاسخ

 

 

 

 

 

 بازدید کنندگان محترم شما میتوانید سوالات و انتقادات و پیشنهادات خود را اینجا بنویسید و همینجا منتظر پاسخ باشید

 

 پرسش خیلی از دوستان در مورد نحوه استفاده از سایت:

 

به امید خدا قصد داریم این وبسایت را مرجع تخصصی برای آثار شمس و مولانا بسازیم. مطالب بسیار زیاد و متنوعی در سایت در حال بارگذاری است و برای پیدا کردن و استفاده از آنها چند نکته را خدمت دوستان اعلام می کنم:

1 - شرح اشعار مولانا در حال نوشته شدن است و این شرح ها از ابتدا نوشته می شوند یعنی مثلا برای مثنوی از دفتر اول بخش اول یا برای غزلیات از غزل شماره یک. برای پیدا کردن مطالبی که شرح دارند، کافی است کلمه شرح را در قسمت جست و جوی سایت وارد کنید. یا اگر به دنبال شرح غزل ها هستید کافی است واژه شرح غزل را سرچ کنید. به همین ترتیب شرح مثنوی و شرح رباعی.

2 - دکلمه اشعار و متن های در سایت در حال بارگذاری است. برای پیدا کردن اشعاری که دکلمه دارند کافی است واژه های دکلمه یا دکلمه مثنوی یا دکلمه غزل را سرچ کنید.

3 - اگر به دنبال غزل یا رباعی خاصی هستید کافی است دو یا سه کلمه از آن را در قسمت سرچ سایت وارد کنید. البته سعی کنید کلماتی که دارای پسوند و پیشوند "ها"، "می"، "ست"، "اش" ... هستند را سرچ نکنید چون ممکن است به کلمات چسبیده باشند و پیدا نشوند. اگر به دنبال شماره خاصی از اشعار هستید می توانید مثلا واژه غزل 333 یا رباعی 555 را سرچ کنید.

4 - اگر به دنبال پیدا کردن و مطالعه داستان ها هستید، کافی است واژه داستان های مثنوی معنوی را در سایت سرچ کنید تا تمامی داستان ها برای شما نمایش داده شوند.

5 - تا حد ممکن مقاله های اساتید معتبر در زمینه اشعار مولانا در سایت قرار داده می شود. کافی است نام آن ها را در سایت سرچ کنید.

6- تصنیف هایی که از روی اشعار مولانا ساخته شده اند را کم کم در سایت قرار می دهیم. برای پیدا کردن آن ها کافی است واژه تصنیف را سرچ کنید.

7 - اگر به دنبال شنیدن صدای خواننده خاصی از روی اشعار مولانا هستید، کافی است اسم خواننده خود را سرچ کنید مثلا "استاد شهرام ناظری"، "استاد محمدرضا شجریان"، "علیرضا قربانی" ...

 

از صمیم قلب دعا می کنم که این مجموعه گامی در جهت معرفی و شناخت بیشتر و بهتر شمس تبریزی و مولانا برای شما دوستان و همراهان و خوانندگان عزیز باشد.

 

1 - پرسش خانم سمیه:
سوال من در مورد جریانیست که درباره ی سوالی که حضرت شمس از حضرت مولانا میپرسند, و حضرت مولانا از حالی که بهشون دست میده بخاطر اون سوال, از شتری که برآن سوار بودند, گویا می افتند یا پیاده میشوند!  من میخواستم بدونم اون سوال چی بوده؟ ممنونم.

پاسخ:
دوست گرامی در این مورد روایات مختلفی است و اکثرا از زبان افرادی بیان شده که اهل تحقیق و اندیشه نبوده اند و بهتر است اصلا این موضوع را دنبال نکنیم. آنچه که مهم است، و قبلا هم گفته ام، اتفاقات بعد از آن و حرکات هوشمندانه جناب شمس و رسم ادب و احترام جناب مولانا در قبال ایشان است. بعد از این پرسش و پاسخ من یک بار دیگه نظر کاملم را در این مورد در قالب یک تصویر برای شما ارسال می کنم.

 

 --------------------------------

2 - پرسش آقا/خانم تاجی:
سوالم اینه که چرا مولانا بعضی شعرهایش در وصف شمس سرود؟ درست  که اونو انسان کامل یافت. ولی وقتی که پرده از اسرار برداشت براش و اونو اگاه کرد منظورم اینه که شمس تبریزی هم انسان آیا قابل پرستش؟

 

 پاسخ:
دوست گرامی من دقیقا متوجه منظور شما نشدم ولی سعی می کنم جواب بدم. اگر در ابتدا حضور شمس تبریزی و بعد رویاها و خیال های ایشان در ذهن و قلب مولانا نبود، بزرگترین اثر ادبی عرفانی جهان بی شک سروده نمی شد. جناب مولانا در فیه ما فیه می فرمایند که در فضایی که به دنیا آمدند، کاری پست تر از شعر گویی وجود نداشته ولی این جناب شمس بودند که مولانا را به سمت شعر و موسیقی و سماع تشویق کردند و با شور و حال و اثرات همین کارها بود که این اشعار و به خصوص غزلیات سروده شد. در عرفان، رابطه بین استاد و شاگرد بسیار عمیق و تاثیرگذار و تاثیر پذیر است و اگر اینگونه نباشد، خاصیت های آن پدیدار نمی شود. شمس تبریزی مقام استادی و اثرگذاری را به حد کمال خود رساندند و مولانا نیز رسم ادب و قدردانی را به اوج منتهی خود رساند. بی شک اگر ما هم رفتار جناب مولانا در قبال شمس تبریزی را داشته باشیم، شمس زمان ما به سراغمان خواهد آمد که "جهان پر ز شمس تبریزی ست، کو مردی چو مولانا؟"

 --------------------------------

3 - پرسش آقای کیوان:
با عرض سلام و ارادت، منظور حضرت مولانا از غلام قمر چیست؟ من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو. پیشاپیش از حسن توجه شما کمال تشکر و امتنان را دارم.

پاسخ:
شمس و آفتاب و خورشید در اشعار مولانا لقب شمس تبریزی هستند و در بیشتر موارد، قمر یا ماه نیز به ایشان نسبت داده شده. این را می توان از بیت " شمس و قمرم آمد سمع و بصرم آمد، وان سیمبرم آمد وان کان زرم آمد" که غزل شماره 633 است دریافت. این غزل را به احتمال زیاد مولانا به مناسبت بازگشت شمس سروده اند. در بیت "من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو، پیش من جز سخن شمع و شکر هیچ مگو" نیز به احتمال زیاد مخاطب جناب شمس هستند.

 --------------------------------

4 - پرسش م.فرهادی
با عرض سلام و ادب مى خواستم بپرسم چرا ايشون اسمش تبريزى بوده و در  ترکیه دفن شده اند؟

پاسخ:
نام کامل ایشان شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد تبریزی است و در تبریز به دنیا آمده اند. از محل دفن جسم ایشان هیچ سند معتبر و موثقی در دست نیست و آن مسجدی که به نام مسجد شمس تبریزی نزدیک بارگاه مولانا است محل دفن ایشان نیست. محل دفن ایشان و اتفاقات بعد از خروج ایشان از قونیه را خواص دانند و بعد از اینکه بار دوم از قونیه رفتند، هیچ نشانی از ایشان در دست نیست. اگر ما به ایشان علاقه داریم و احترام می گذاریم، راهشان را باید برویم نه به دنبال محل دفنشان باشیم. بهتر است ما ایرانی ها به رسم یادبود ایشان، شهر خوی را محل دفنشان بدانیم.

 
 --------------------------------

5 - پرسش آقای فهیمی:
سلام. لطفا در مورد آشنایی شمس و مولانا بفرمایید که چگونه بود و حضرت مولانا شیفته چه چیزی از شمس شدند. داستان جدایی این دو را نیز مرحمت بفرمایید. ممنون

پاسخ:
به پاسخی که به خانم سمیه داده شده لطفا مراجعه کنید. در مورد قسمت دوم سوالتان باید بگم که جناب شمس به صورت کاملا ناگهانی از قونیه رفتند/برده شدند ولی این دو روح هرگز از هم جدا نشده اند.

 
 --------------------------------

6 - پرسش ن. امین پور

سلام و خدا قوّت. سوالي كه جوابش رو خيلي دوست دارم بدونم ارتباط بين شمس و مولاناست. كه آشنايي آن ها چگونه بوده و روند تاثير گذاري شون روي هم به چه صورت بوده ؟ و دومين موردي كه برام جالبه خود شمس و معرفي و شناخت بيشترش هست ممنون از شما .

پاسخ:
قسمت اول را پاسخ دادم. قسمت دوم سوال شما خوب است و در یک کلام باید بگویم که فرایند تاثیرگذاری جناب شمس بر روی مولانا به صورت ناگهانی و انفجاری نبوده بلکه به صورت تدریجی بوده و کمی طول کشید تا جناب مولانا قالب های سنتی و قدیمی خود را کنار بگذارند. برای آشنایی با شخصیت شمس تبریزی شما را به خواندن کتاب وزین مقالات شمس تبریزی که در سایت ما بارگذاری شده دعوت می کنم. شرح صفحه به صفحه این کتاب ان شا الله به زودی در سایت گذاشته خواهد شد. همچنین کتاب بسیار خوب دیگر "خط سوم" نوشته دکتر ناصر الدین صاحب الزمانی است. در شرح اشعاری که در سایت گذاشته می شود، اشاراتی به شخصیت و منش و افکار جناب شمس تبریزی خواهد شد که باید پیگیر باشید.

 --------------------------------

 7- پرسش آقا/خانم باستانی پور:
با سلام و عرض ادب. بدين وسيله از زحمات شما و مطالب بسيار زيبا و اموزندتان كمال تشكر و قدر داني را دارم. در خصوص ازدواج شمس با دختر مولانا و دلايل مرگ دختر مولانا هرگز به پاسخ متقاعد كننده اي دست نيافتم موجب امتنان خواهد بود اگر ما را از نظرات خود بهره مند كنيد.

پاسخ:
سپاس از نظر لطف شما. گفته شده که جناب شمس با دختری که در حرم مولانا پرورده شده بودند ازدواج کرده اند ولی آن دختر بعد از مدتی در اثر بیماری فوت می کند (درست یا غلط بودنش به گردن تاریخ نویسان). جناب مولانا فقط دو پسر داشتند و دختر نداشتند اما ظاهرا پس از مرگ همسر اول خود، با خانم دیگری ازدواج می کنند که ظاهرا ایشان دختری از شوهر قبل خود داشته اند و جناب شمس با این دختر خوانده مولانا ازدواج می کنند (باز هم درست و غلط بودنش به عهده تذکره نویسان)

 --------------------------------

8 - پرسش آقا/خانم سلیمی:

با سلام و تشکر لطفا بفرمائید جناب مولانا بر اساس اطلاعات و تجربیات دیگران مثنوی را سروده یا از خودشان بوده و چگونه میشود به دنیای پس از مرگ دسترسی پیدا کرد؟

 پاسخ:
با سپاس از شما، جناب مولانا با آثار شاعران قبل از خود آشنا بوده اند و برخی از داستان های کتاب های دیگر از جمله منطق الطیر عطار را در مثنوی تکرار کرده اند اما به شکلی جدید و با نتیجه گیری های متفاوت و بعضا بسیار والاتر. قمست دوم سوال شما را با سخنی از امام علی پاسخ می دهم که فرمودند "بزرگترین اسرار مرگ است". مولانا می فرمایند "از رفته میندیش و از آینده مترس" . یعنی به فکر مرگ نباش، در لحظه حال زندگی کن و آنچه که در توان داری در همین لحظه انجام بده. اگر بخواهم پاسخ عملی به سوال شما بدهم، شاید بتوان با مراقبه های بسیار عمیق، اطلاعاتی در این زمینه کسب کرد که باز هم درستی آن باید بررسی شود.

 --------------------------------

9 - پرسش خانم شاهرخی:
سلام با تشکر از کانال مفید شما لطفا در حد درک اینجانب و خلاصه در باره عقاید اشاعره و معتزله توضیحاتی بفرمایید

پاسخ:
دوست عزیز گرچه ترجیح می دهم وارد این مباحث و دسته بندی ها نشوم ولی به رسم احترام، پاسخ سوال شما را از منبع ویکیپدیا اعلام می کنم:

معتزله از جریان‌های اصلی کلامی در میان اهل سنت است. ایشان بر خلاف اهل حدیث که انبوه حدیث‌های اصیل و جعلی پیامبر و صحابه را مورد توجه خود قرار داده بودند، عقل و خرد را به تنهایی برای پیروی از اسلام راستین کافی می دانستند. و گاهی نظرات فلاسفه را با دین مخلوط می ساختند. بعدها اشاعره برخاستند و جانشین اهل حدیث شدند.اشاعره را می توان جمع میان معتزله و اهل حدیث دانست ولی آن‌ها نیز عقاید معتزله را مردود می دانستند تاکید معتزله بر روی عقل آنچنان جدی بود که بر خلاف بسیاری از فقها که حدیث را مطلق می دانستند آنان اعتقاد داشتند که در تعارض حدیث با عقل، عقل مقدم است. به علاوه و باز بر خلاف نظر بسیاری از علما، اعمال و احادیث صحابه را مطلق و لازم‌الاجرا نمی‌دانستند

 --------------------------------

10 - پرسش آقای کشاورز:
سلام. ممنون از زحمات همه گروه. شخص من انواع و اقسام داستان در مورد زندگی و حتی اشنایی این دو بزرگوار شنیدم. لطفا شما بهترین مرجع رو معرفی کنید. ممنون. خدانگهدار

پاسخ:
سپاس از شما. کتاب پله پله تا ملاقات خدا اثر دکتر زرین کوب را مطالعه بفرمایید.

--------------------------------

11 - پرسش خانم هانا:
سلام سایت خیلی خوبی دارید جایی میشناسید که عرفان مولانا و شمس تبریزی در تهران یا کرج اموزش دهد؟

پاسخ: سپاس از نظر شما. من فرد خاصی را نمی شناسم که به شما معرفی کنم ولی پیشنهاد من این است که خودتان اقدام کنید و با مطالعه آثار مولانا و کتاب هایی که شرح آنها را نوشته اند این راه را طی کنید و به دنبال فرد خاصی نباشید. تنها فرد خاص خود جناب مولانا و شمس هستند که به بهترین شیوه آموزه هایشان را بیان کرده اند. سایت هم در حال بارگذاری تمامی این آثار با اعراب گذاری دقیق است و شرح ها هم کم کم نوشته می شوند.

 --------------------------------

12 - پرسش خانم لیلا:
آیا شمس و مولانا شیعه بودند؟

پاسخ:
دوست گرامی، دو مساله در این مورد وجود دارد. یک اینکه این تقسیم بندی که امروزه با این شدت و حدّت در مورد شیعه و سنی وجود دارد در زمان مولانا نبوده و دوم اینکه ایشان شخصیتی فرا مذهبی دارند و با مطالعه آثار ایشان پی می بریم که گرایششان به وحدت و هم دلی ادیان الهی و مذاهب بوده نه فحاشی و عربده کشی که امروزه وجود دارد. ایشان هم شخصیت های شیعی به خصوص حضرت علی را ستوده اند و بیت معروف " از علی آموز اخلاص عمل، شیر حق را دان مطهر از دغل" از ایشان است و هم شخصیت های اهل تسنن. هم پیامبران ادیان مسیحیت و  یهودیت را ارج نهاده اند و هم در وصف نبی اکرم بیت  " نام احمد نام جمله انبیاست، چونکه صد آمد نود هم پیش ماست" را در مثنوی شریفشان بیان کرده اند. برای همین است که بی اغراق می توان ایشان را منجی صلح ادیان و حتی صلح انسان ها نامید. بی دلیل نیست که ترجمه نیمه اشعار ایشان در آمریکا پرفروش ترین کتاب می شود.

 --------------------------------

13 - پرسش آقا/خانم حق دوست:
با سلام و تشکر فراوان از شما. اگر ممکنه ترجمه فارسی فصولی که در کتاب فیه ما فیه به صورت عربی آمده را بفرمایید.

پاسخ:
ترجمه این متن ها حتما به زودی در سایت بارگذاری خواهد شد.

 --------------------------------

14 - پرسش خانم/آقای دستوریان:
سلام. اگه ممکنه از ابتدا داستان مولانا و شمس رو بیان کنید.

پاسخ:
سلام به شما. کتابی به زبان انگلیسی در این زمینه وجود دارد که در حال برنامه ریزی برای ترجمه و چاپ آن به زبان فارسی هستیم.

 --------------------------------
15 - خانم میترا:
سلام بسیار بسیار از شما ممنونم که باعث شدید دوباره به زندگی شاد و امید و عشق به آدمها برگردم و خودم را پیدا کنم.

 --------------------------------

16 - خانم/آقای اوحدی:
درود بر شما عزیزان و بزرگواران. تلاش و زحمت شما خوبان باعث شد که من بیش از پیش با حضرت مولانا و همچنین جناب شمس آشنا شوم اگر قبلا هفته ای یکبار از اشعار و مطالب این عزیزان استفاده میکردم، الان به لطف شما سروران روزی چند بار به این کانال ارزشمند می آیم و زندگیم دگرگون شده ، امید است به همت شما عزیزان همه ی مردم ایران عزیز با این دو گوهر علم و ادب و عرفان و... که در کل دنیا همتایی ندارند آشنا شوند و استفاده ببرند. هم چنان موفق و سربلند باشید. از صمیم قلب سپاس گذارم.

—---------------------

همراهان گرامی برای ارسال پرسش های خود لطفا از ایمیل [email protected] استفاده کنید یا در قسمت نظردهی آخر همین صفحه ارسال کنید.

17 - پرسش خانم الهام:
آيا امكان استفاده از جلسات حضوري تفسير اشعار مولانا هم وجود دارد ؟؟؟ با تشكر

پاسخ:
دوست عزیز متاسفانه هنوز چنین امکانی وجود ندارد ولی امیدوار هستیم که امکان آن به وجود بیاید در آینده. لطفا فعلا قدم به قدم با ما با اشعار و متن ها و تفاسیر آن ها در سایت پیش بیایید.
 --------------------------------

18 - پرسش خانم سمیرا:
سلام خسته نباشيد اگه ميشه شرح غزل ١٥٨كليات شمس (امتزاج روح ها در وقت صلح و جنگ ها) رو بفرستيد . ديگه اينكه لا در اشعار مولانا نماد چيست؟ .... ممنونم از تلاش و زحمات شما.

پاسخ:
شرح این غزل به صورت خارج از نوبت در سایت بارگذاری شد. برای مطالعه اینجا را کلیک کنید:

لا در اشعار مولانا به معنای نفی هرچیزی به غیر از خداوند و سپس اثبات خداوند است.

من چو لب گویم لب دریا بود
من چو لا گویم مراد الا بود

 -------------------------------- 

19 - پرسش خانم/آقای سلیمی:
سلام و تشکر فراوان از شما عزیزان. اینکه فرشتگان جناب حضرت مولانا را در سن شش سالگی به افلاک برده اند و ایشان ماوراء را درک کرده اند تا چه اندازه درست است؟

پاسخ:
دوست عزیز اگر اشتباه نکنم این مساله در کتاب پله پله تا ملاقات خدا نوشته دکتر زرین کوب گفته شده است که بیشتر جنبه داستانی دارد. ولی شما مظروف را مد نظر بگیرید نه ظرف.

 --------------------------------

20- پرسش آقای جعفری:
درود بر استاد گرامی. واقعا خوشحال هستم که تو کانال شما عضو هستم سپاسگذارم بابت پیامهای که تو کانال  ارسال می کنید. بنده درخواستی داشتم که اگر محبت کنید ممنون میشم. اگر امکانش هست چهل قاعده شمس رو در کانال ارسال نماید. مطمئنا باعث بالا رفتن محبوبیت کانال و بالا رفتن بار علمی کانال و اعضای محترم میشود. با سپاس

پاسخ:
درود به شما دوست عزیز و ما هم از شما تشکر می کنیم. کتاب چهل قاعده شمس نوشته خانم الیف شافاک است. من شخصا به ایشان ایمیل زدم و به خاطر اینکه یک سری برداشت های خود را به جناب شمس نسبت داده اند مخالفت کرده ام. ایشان حداقل باید می گفتند که این جملات را خودشان تغییر ظاهری و گاها ماهوی داده اند ولی متاسفانه همه فکر می کنند جناب شمس 40 تا قانون برای عشق گذاشته اند که اصلا چنین چیزی درست نیست. جملات جناب شمس تبریزی فقط و فقط به زبان فارسی و در کتاب مقالات شمس تبریزی است. لطفا برای شناخت شمس تبریزی به کتاب مقالات شمس مراجعه کنید نه ترجمه و برداشت دست چندم که آن هم منبعش معلوم نیست.

 --------------------------------

21 - پرسش آقای میرزایی:
این اشعاری که مولانا سروده آیا همه در وصف شمس تبریزی است یا خدا؟ اگر در وصف شمس بوده پس این سیر و سلوک مولانا که این همه از حال خوش آن میگوید برای رسیدن به شمس بوده یا خدا؟

پاسخ:
دوست عزیز کسی نگفته که همه اشعار مولانا در وصف شمس است. مولانا برای قدردانی از شمس تبریزی، نام مجموعه غزلیات و رباعیات و ترجیعات خود را کلیات شمس تبریزی گذاشته است. بله در غزل های نسبتا زیادی از حالات خود که به کمک شمس به دست آورده است حرف می زند و بی شک از او نیز تشکر می کند.
 --------------------------------

22 - پرسش خانم فتحی:
با سلام ممنون از زحمات شما. لطفا کتابی به من معرفی کنید که بتونم خواندن آثار مولانا و شمس رو شروع کنم. البته اشعاری که در سایت هست رو همراه با توضیحات مطالعه میکنم. سپاسگزارم.

پاسخ:
درود به شما. برای خواندن اشعار که شما باید مثنوی معنوی و کلیات شمس تبریزی را خریداری کنید که نسخه های مختلف امروزی تفاوت چندانی با هم ندارند. برای تفسیر هم شرح جناب استاد کریم زمانی برای این کار پیشنهاد می شود.

 --------------------------------

23 - پرسش آقای بشیری:
دوستان عزیز خدا قوت. ممنون از کانال زیبا و دلچسب شمس و مولانا. ایده ترجمه برخی از اشعار مولانا به انگلیسی در این کانال به نظرم خیلی خیلی عالی است. من دوستی دارم غیرایرانی و غیرفارسی زبان. مطالب شما رو برای آنها می فرستم. خیلی علاقمند به داستان دیدار شمس و مولانا است. ممنون می شوم اگر این داستان و روایت را به طرزی که شما می دانید شیوا و اثرگذار است بیان کنید. سپاس

پاسخ:
درود به شما دوست عزیز. بله تا جایی که امکان داشته باشد ما اشعار را به زبان انگلیسی نیز در کانال شمس و مولانا قرار خواهیم داد اما حتما دیده اید که سایت شمس و مولانا دو زبانه است و به زودی و کم کم تمامی اشعار به زبان انگلیسی به همراه شرح قرار داده خواهد شد. لطفا دوستان خود را به سمت سایت هدایت کنید. در مورد داستان ملاقات شمس و مولانا این سوال قبلا پاسخ داده شده. در همین قسمت جست و جو کنید می یابید.

 --------------------------------

24 - پرسش آقای طبیب:
با سلام و احترام. پرسشی دارم. اینکه آیا از اشعار مولانا مربوط به قبل از آشنایی با جناب شمس و قبل از رخ دادن آن طوفان درونی  هیچ اثری موجود است؟ اگر هست کدام دسته از اشعار آن جناب مربوط به آن دوران بوده است

پاسخ:
درود به شما. راستش سند موثقی در این زمینه وجود ندارد ولی بی شک جناب مولانا ذوق شعر و شاعری را داشته اند ولی ممکن است دست به این کار نزده باشند. ایشان در فیه ما فیه می فرمایند که "در ولایت و قوم ما از شاعری ننگ تر کاری نبوده". با توجه به اینکه جناب شمس تبریزی مولانا را به سماع و موسیقی دعوت و تشویق کردند و از طرفی برخی از غزل های مولانا در فراق و دوری اولیه شمس سروده شده، به احتمال زیاد شمس تبریزی ایشان را به شعر گفتن تشویق کرده اند و آن سد فکری را در ایشان از بین برده اند. در مورد مثنوی کمی قضیه متفاوت است و حسام الدین چلبی که از یاران و نزدیکان صدیق مولانا بوده، بعد از غیبت شمس و برای تسلی مولانا، ایشان را به گفتن مثنوی تشویق و ترغیب کرده اند.

 --------------------------------

25 - پرسش خانم ابراهیم نیا:
درود بر شما ...من همیشه شیفته ممولانا و شمس بوده وهستم ولی اخیرا روایتی خواندم که گویا کنیزی که درخانه مولانا بود توجه شمس را که پیر بوده جلب میکند وی را از مولانا خواستگاری میکند و ایشان بدون نظر خواهی دختر وی را به عقد شمس در می آورد.

 پاسخ:
درود بر شما. یک تقاضای کلی من از همه دوستان و خوانندگان کانال و سایت شمس و مولانا بکنم و آن این است که فقط و فقط از منابع معتبر کسب اطلاع کنید. به هیچ عنوان خبرهای بی منبع موثق و بی هویت را نه تنها نخوانید بلکه به هیچ وجه انتشار ندهید. البته قبلا این پرسش را پاسخ داده شده است ولی به دلیل اهمیت باز هم تکرار می کنیم. به پیشنهاد مولانا، ایشان دختر خوانده (دختری که از همسر دوم ایشان بود و همسر دومشان از فرد دیگری کیمیا را باردار شده بودند) خود را به شمس تبریزی دادند و هیچ اجباری در کار نبوده.


 --------------------------------

26 - پیام آقای معمار:
باسپاس فراوان از این همه پیامهای عطر آگینی که می فرستید. بوی خوش اشعار مولانا مرا تا بینهایت آسمانها، تا بیکران دریاها، مرا در خود می پیچد و تا ناکجا آباد جان ، به سرزمین عشق که جز صفای روح و مستی جان در او نیست می برد. همه عقلم همه عشقم همه جانم بجان تو.

 --------------------------------

27 - پیام  آقای سپهر:
سلام فقط میتونم بگم ممنون و سپاسگزارم. شما ارایه خدمتی خطیر و ماندگار را در پیش گرفتید. خدا یارتان

 --------------------------------

28 - پیام خانم مهلا:
سلام اميدوارم حالتون خوب باشه ميخواستم تشكر كنم از كانال بسيار مفيدتون. فقط دو درخواست داشتم: اگر ميشه لطفا معني يا تفسير شعر و متني رو كه بذاريد ممنون ميشم كه هم من و هم ساير دوستان همزمان با خوندن شعر از لحاظ فهم معني دركمون عميق تر بشه. دومين درخواستم اين هست كه اگر ميشه از خواننده هاي ديگر هم استفاده كنيد بيشتر آهنگهايي كه ميذاريد از استاد ناظري هست كه من در جريان هستم ايشون بيشتر شعرهاي مولانا رو خوندن، ولي بعضي از آهنگها رو خواننده هاي ديگري زيباتر خوندن اگر ميشه از اونها هم استفاده كنيد. باز هم ممنونم از كانالتون يكي از بهترين كانالهايي هست كه عضو هستم.

پاسخ:
درود به شما و سپاس از توجهی که دارید. در مورد قسمت اول درخواستتان، باید بگویم که فضای کانال های تلگرام محدودیت خاص خود را دارد و نمی توان همه اشعار را شرح داد. برای شرح ها لطفا سایت را پیگیری کنید. در مورد خوانندگان باید بگویم که بله افراد دیگری هم اشعار مولانا را خوانده اند ولی تا کسی استاد سنتی-ایرانی خوانندگی نباشد و پیش از آن مفاهیم اشعار را درک نکرده باشد، به هیچ عنوان اثر مطلوب و در شان مولانا ارائه نمی دهد. گرچه گاهی برخی استثناها هم پیدا می شود که ما اگر آن ها را دیدیم حتما برای شما در کانال تلگرام ارسال می کنیم.

 -------------------------------- 

29 - پیام خانم معماری
من سایت و کانال عالی شما رو همیشه دنبال خواهم کرد، امید که کائنات و روح بلند مولانا حامی و همراه شما باشد.


 --------------------------------

30 - پرسش خانم صبا:
سلام. بسیار سپاسگذارم از کانال عالی و تک تون. یه سوال دارم اگه کمک م کنید ممنون میشم. منظور شمس تبریزی از:

 آن خطاط، سه گونه نوشتی:
یکی او خواندی، لاغیر!
یکی را هم او خواندی هم غیر!
یکی نه او خواندی، نه غیر او!
آن خط سوم منم!..

به نظر شما چیه؟خیلی وقته که برام سواله. 

پاسخ:
یکی از معروف ترین سخنان جناب شمس تبریزی, همین جمله معروف به خط سوم است.در این جمله ایشان سخنان خود را در سه سطح دسته بندی می کنند. ایشان خود را خطاطی می دانند که سه نوع دست خط دارد . یک نوع آن را خودشان و همه می توانند بخوانند و بفهمند که این در واقع سخن برای عام است. نوع دوم خطی است که فقط خودشان می توانند درک کنند و بقیه هیچ درکی از آن ندارند. سرانجام خط سوم که نه خود ایشان از منشا آن و هدف غایی اش اطلاع دارند و نه دیگران و این سخنانی است که ایشان فقط مجرای جاری شدن آن هستند و در لحظاتی که جذبه حق در ایشان غالب می شود گفته می شود. و اینکه می فرمایند خط سوم من هستم, در واقع حالت غالب خویش را بیان می کنند. چون تقریبا سخنی از نوع خط اول بیان نکرده اند زیرا به گفته خویش برای عوام نیامده اند. از نوع دوم و سوم نیز فقط برای جناب مولانا گفته اند.

 

علت اینکه کتاب "مقالات شمس تبریزی" که مجموعه ای است از سخنان شفاهی جمع آوری شده ایشان در طی اقامت در قونیه, کمتر بررسی و توجه شده است, همین سنگینی و سطح بالای آن سخنان است که فقط در صورتی که خود جنابشان تمایل داشته باشند, کسی می تواند به درک آن سخنان می رسند.
 --------------------------------

 

31 - پیام طوبی:
سلام و خسته نباشید واقعا کانال پر بار وعالی درست کرده اید وقتی احساس تنهایی می کنم کافی است نیم ساعتی پست های شما را بخوانم و آرامش بگیرم. گاهی بهترین نماز دردی از دلی پاک کردن است. ممنونم موفق باشید.

 

 --------------------------------

 همراهان گرامی برای ارسال پرسش های خود لطفا از ایمیل [email protected] استفاده کنید.

--------------------------------

32 - پرسش خانم نصیری:
ممنون از مطالب خوبی که در کانال می گذارید. اخیرا تعداد تبلیغات غیر مرتبط با مولانا و شمس در کانال بیشتر شده که اگر لطف بکنید و این موارد را حذف کنید بر بار علمی و غنای کانال افزوده خواهد شد. خواهشی داشتم که تاحد امکان دکلمه های غزلیات توسط دکتر سروش را بیشتر در کانال بگذارید .موفق و پر توان باشید.
پاسخ:

پیامی از طرف مدیران کانال شمس و مولانا
خواهش می کنم برای یک بار هم که شده این متن را با دقت مطالعه کنید

پاسخ به گلایه تعداد معدودی از دوستان کانال شمس و مولانا بابت تبلیغات و تبادل هایی که صورت می گیرد

سلام به همگی دوستان و همراهان عزیز

تعدادی از دوستان عزیز طی چند روز گذشته گلایه هایی بابت تبلیغات و تبادل هایی که در کانال ما صورت می گیرد به ما کرده بودند. ضمن تشکر از دوستان فهیمی که با توجه به توضیحات و پیامهای قبلی ما، شرایطمان را درک کرده اند، خدمت این دوستان باید عرض کنم که:
عزیزان، مطالب متفرقه ای که در کانال ما گذاشته می شوند دو دسته هستند:

1-      دسته اول که به آنها تبادل گفته می شود و ما لینک کانال های دیگر را در کانال خودمان می گذاریم و آن ها هم لینک کانال ما را در کانال خودشان می گذارند. با این کار تبادل اعضا صورت می گیرد که برای حفظ کانال و افزایش اعضا غیرقابل اجتناب است. بسیاری از شما دوستانی که در این کانال حضور دارید از همین طریق ما را پیدا کرده اید پس خواهش می کنم اجازه دهید دوستان مشتاق دیگری که هنوز به ما نپیوسته اند، تبلیغ ما را در کانالهای دیگه مشاهده کنند. در ضمن باید بگویم که این کار برای ما بسیار وقت گیر است و اعصاب پولادین نیاز دارد.

2-      گاهی شرکت هایی محصولات خود را در کانال ما تبلیغ می کنند و مبلغی را بابت آن پرداخت می کنند. به این دسته از پیام ها تبلیغ گفته می شود. عزیزان شاید درست نباشد من مبلغ دقیق بگویم ولی شما عضو کانال ما هستید و محرم می باشید، ما چندین ملیون تا به حال برای تبلیغ کردن این کانال در جاهای مختلف هزینه کرده ایم تا توانسته ایم شما دوستان را به عضویت خود در بیاوریم. درآمدهای این کانال هنوز حدود یک چهارم هزینه های آن هم نشده است و با این حال ما هنوز هرچه کسب می کنیم دوبرابر آن را هزینه می کنیم چون به راهی که می رویم ایمان داریم.

پس عزیزان من خواهش می کنم تبادل ها و تبلیغ های صورت گرفته در کانال را با سعه صدر تحمل بفرمایید و آن 99% مطالب دیگر که شامل هزاران مطلب ارزشمند در سایت و کانال است را مد نظر داشته باشید.

و اما یک خواهش:
دوستان عزیزم قبلا هم گفته بودم که اگر هریک از شما فقط و فقط دست یک نفر دیگر را بگیرد و به کانال ما بیاورد، جمعیت ما مرز 140 هزار نفر را رد خواهد کرد و تمامی این مشکلات حل خواهند شد. این واقعا انتظار زیادی نیست از طرف کسانی که یک سال است تمام زندگی خود را وقف این کار کرده اند. دوستان عزیز نگذارید حرکتهای فرهنگی و ارزشی این کانال در شرایطی که جامعه ما تشنه این معارف است با موانع مواجه شود. ما در حال انجام پروژه ای بسیار بزرگ و سخت و پیچیده هستیم که هیچ تجربه قبلی در این رابطه وجود ندارد و متاسفانه تا به حال هیچ حمایتی هم از جایی نشده ایم. فقط و فقط به عنایات خداوند و توجه و نگاه شمس و مولانا دل بسته ایم.
تا به کجا کِشَد مرا مستی بی امان تو
التماس دعا، شب قدر سال 1395
احسان اشرفی

------------------------------

33 - پرسش خانم فرح:

با سلام لطفا نتایج اخلاقی اشعار مولانا و شمس را بیان کنید و چطور می توان فضایل اخلاقی این دو بزرگوار را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم؟

پاسخ:
سلام به شما دوست گرامی. سوال خیلی خوبی پرسیده اید و مشخصه که واقعا دوست دارید از آموزه های آن ها در زندگی خود استفاده کنید. زندگی انسان دو بعد دارد. یکی بعد معاش و کسب و کار و امور دنیوی و یک بعد هم اخلاقیات و معارف. اگر این دو با هم وجود داشته باشند انسان زندگی موفقی خواهد داشت و بر خلاف ایده رایجی که ممکن است بگوید عرفان یعنی دوری از دنیا، شمس و مولانا برخلاف این قضیه را نشان داده اند و ثابت کرده اند. به عنوان مثال مولانا در غزلی می فرمایند:

حرکن کن، حرکت هاست کلید در روزی
مگرت نیست خبر تو که چه زیبا حرکاتی؟

یا در مثنوی شریف می فرمایند:

گر توکل می کنی در کار کن
کشت کن پس تکیه بر جبار کن

یا شمس تبریزی می فرمایند:
در میان باش و تنها باش.

یعنی در جامعه حضور داشته باش و زندگی اجتماعی کن ولی شخصیت خودت و اعتقاداتت را نگه دار.
این یک حرف کلی و جهت گیری اصلی باید در زندگی ما باشد. حال اگر شما مورد خاصی را مد نظر دارید می توانید بپرسید تا اختصاصی به آن رسیدگی شود.

--------------------------------------

34- پرسش آقای هاشمی:
سلام علیکم ضمن تشکر از زحمات بسیار شما برای گرداندن این کانال. لطفا بفرمایید بهترین شرحی که بر غزلیات مولانا آمده از چه کسی است؟ حدود سه ماه است خوب مولانا میخوانم. فیه ما فیه، مثنوی، غزلیات شمس. متشکرم

پاسخ:
سلام به شما آقا سعید. سپاس از اظهار لطفتان. متاسفانه هنوز بعد از 800 سال هنوز هیچ شرح کاملی بر غزلیات مولانا نیامده و فقط شرح برخی از غزلیات منتخب نوشته شده که یکی از آنها نوشته دکتر شفیعی کدکنی است. استاد کریم زمانی هم در حال نگارش هستند ولی جزئیات آن را نمی دانم. خود من شخصا هیچ شرحی را از غزلیات نخوانده ام و شرح های نوشته شده اگر قابل باشند نظرات شخصی من هستند برای همین در راه بی نهایتی قدم گذاشته ایم که فقط با عنایات حق و توجه شمس و مولانا امکان انجام است.

------------------------------------

 35 - پرسش خانم شاهرخی:
سلام لطفا در باره عهد الست درسگفتار داشته باشین یا در صورت امکان توضیحاتی بفرمایید

پاسخ:
سلام به شما. واژه الست عربی است و به معنای "آیا نیستم" می باشد. از قول پروردگار می باشد و در آیه 172 سوره اعراف است. گفت و گویی است بین خداوند که با حضرت آدم و فرزندانشان صورت گرفته و خداوند از ایشان پرسیده است که آیا من پروردگار شما نیستم؟ و ایشان هم تایید کرده اند. من جایی ندیدم مولانا این قضیه را خیلی باز کرده باشند بلکه به اشاره به همان آیه بسنده کرده اند. اما اگر نظر من را بخواهید مفهموم این واژه و کلا این آیه از این قرار است که انسان فطرتا یگانه پرست است و  اگر کسی از این کار سر باز می زند فطرت او بالاجبار این را پذیرفته. آیه 83 سوره آل عمران و بیت زیر از مثنوی که اشاره به آن است در مورد این موضوع می باشند:
لا بُوَد، چون او نَشُد از هستْ نیست
چون که «طَوْعًا» لا نَشُد «کَرْهًا» بَسی ست

---------------------------------

 36 - پرسش آقای گل محمدی:
آیا شمس و مولانا در وصف امام زمان شعری سرودند؟

پاسخ:
من هیچ جمله یا شعری از شمس و مولانا در ارتباط با امام زمان ندیده ام.
--------------------------------------------------

 37 - پرسش آقای مهرداد یزدانی:
سلام و با تشكر از زحماتي كه مي كشيد شما يك بار در تفسير يكي از اشعار مولانا فرموديد كه تقريبا تمام اونايي كه به عشق الهي مي رسند از طريق يك عشق زميني به عشق الهي ميرسن و تقريبا غير ممكنه بدون عشق زميني دست يافتن به عشق الهي سوال اينه مثلا مولانا يا پيامبران و امامان كه به عشق الهي دست يافتند هم از طريق عشق زميني بوده؟

پاسخ:
سلام به شما و سپاس از ابراز لطفتان. من اعتقاد دارم کسی از این قاعده مستثنی نیست. دلیل آن هم این است که همه انبیا و اولیا ازدواج کرده اند و هیچ یک زندگی مجردی نداشته اند. از طرفی عشق هم فقط در رابطه زناشویی پدیدار نمیشه. در عشق به والدین، عشق طبیعت، عشق به موسیقی و غیره که همگی آن ها رنگ و بوی مادی دارند. اما انسان تیزهوش همیشه به دنبال آن است که ریشه و مبدا این عشق را بیابد و انسان ذاتا به امور فناناپذیر میل دارد. از طرفی روح همه انبیا در کالبد جسم آن ها قرار گرفته و بدون تعارف از آن تاثیر می پذیرد و جسم هم نیازهای خود را دارد که یکی از آنها امور جنسی و کشش و جاذبه به جنس مخالف است که همین پرتویی از آن عشق الهی است زیرا به بقای انسان و همان قضیه فناناپذیر شدن پهلو می زند. در بین همه این موارد تنها استثنا حضرت عیسی هستند که ایشان تولدشان هم استثنایی ترین پدیده هستی است. پس عشق زمینی پرتویی از عشق الهی است و فرار کردن از آن، فرار کردن از روال منظم و زیبای هستی است.

 
فخریه رمضان زاده

2016-06-26

سلام . ممنون از مطالب خوبتون

احسان اشرفی

2016-06-26

خواهش میکنم

محبوبه

2016-06-27

باسلام خدمت شما سروران گرامی ممنون بابت زحمات زیادی که برای بالابردن سطح فرهنگی مردممون میکشید میخواستم معنی این بیت را بدونم :مهر توعکسی برمانیفکند آیینه رویا آه از دل از آه باتشکر

احسان اشرفی

2016-06-27

سلام به شما دوست عزیز و سپاس از ابراز لطفتان. بیت شما ظاهرا کامل نوشته نشده.

قربانی باجگیرانی

2016-06-28

احسان عزیز سلام برای ثبت نام در فرم مربوطه کد تصادفی باز نمی شود. لطفاً راهنمایی بفرمایید؟؟؟

احسان اشرفی

2016-06-28

دوست عزیزم فعلا برای استفاده از مطالب سایت نیازی به عضویت نیست. از همه مطالب سایت شمس و مولانا می توانید استفاده کنید. 

میترا شاهرخی

2016-06-29

سلام اینکه میفرمایید قرآن معجزه پیامبر است و اینکه از شخصی امی قرآن بعید است آیا این دو قول با هم منافات ندارند؟

احسان اشرفی

2016-06-29

سلام به شما. دوست عزیز من متاسفانه متوجه منظور شما نشدم. لطفا سوالات خودتان را واضح بپرسید و حتما اگر نقدی به حرفی از ما دارید، بفرمایید که ما دقیقا آن حرف را کجا زده ایم.  ضمن اینکه ما چنین حرفی را اصلا نزده ایم.
موفق باشید

میترا شاهرخی

2016-07-01

سلام عروه الوثقی از دیدگاه حضرت مولانا چگونه است ؟پایدار باشید

احسان اشرفی

2016-07-02

سلام به شما. عروه الوثقی عشق است و بس. مانا باشید

میترا شاهرخی

2016-07-03

سلام به این تنیجه رسیده ام که اگر به دنبال نیکی و خوبی باشیم خوبیها و نیکویی ها هم ما را پیدا می کنند خدا را سپاسگزارم که توسط کانال شما عزیزان به این وادی راه پیدا کرده ام درود بر شما دوستان عزیز

احسان اشرفی

2016-07-03

سلام به شما میترا خانم. به قول خود مولانا
خوب، خوبی را کند جذب این بِدان.
ما هم از شما بابت پیام های قشنگتان قدردانی می کنیم.

میترا شاهرخی

2016-07-05

سلام و سپاس گذاری از اینکه دو کتاب مرجع برای مطالعه مقالات شمس تبریزی را در سایت معرفی کردید مانا باشید

میترا شاهرخی

2016-07-06

سلام عیدتان مبارک ممنون از زحمات شما دوستان مهربان پایدار باشید

میترا شاهرخی

2016-07-16

سلام بسیار بسیار ممنونم که عهد الست را زیبا و قابل درک تعریف کردید آیا میشود گفت که آیا در این دوره از تاریخ شیطان از مهلتی که از پروردگار گرفت انسانها را از بهشت و یا آسایش روحی و جسمی دور و دور تر میکند؟ که البته ما از رحمت خداوند نا امید نیستیم پایدار باشید

احسان اشرفی

2016-07-20

خواهش می کنم خانم شاهرخی. من از شما بابت تمام پیام های زیبایتان در سایت شمس و مولانا تشکر می کنم. شیطان امری بیرونی نیست.  فردی از شمس پرسید که ابلیس کیست؟ ایشان گفتند تو. ادامه این جمله را اینجا بخوانید.

میترا شاهرخی

2016-07-20

سلام دوست عزیز منهم معتقدم شیطان درونی است و آرزو میکنم که روزی دنیا از آدمهای شیطان صفت تهی و مملو از مهر محبت دوستی گردد این حقیر حدود سی و اندی سال است که با آثار مولانای عزیز مانوس هستم و از این که از این کانال بیشتر میتوانم کسب معرفت کنم شکر گذارم پایدار باشید

میترا شاهرخی

2016-07-20

سلام خسته نباشید لطفا جواب شمس درباره اینکه ابلیس کیست را توضیح دهید مانا باشید

احسان اشرفی

2016-07-25

سلام به شما. نگاه جناب شمس تبریزی به این گونه است که محور کنترلی و اراده انسان را بیرون از وجود او قرار نمی دهد بلکه درون او می داند. یعنی اینکه انسان هر رفتاری که می کند خودش مسئول است نه شیطان یا فرشته. برای همین باز هم در مقالات می فرمایند \"هر مشکل که شود از خود گله کن\"  

کاوس انجامی

2016-08-04

سلام علیکم دستمریزاد!!!! واقعا\"استفاده می کنیم. درمورد آخرین مطلب می توان نتیجه گرفت اینکه: شمس تبریزی جبرگرا نبوده وداشتن اختیار و مسئولیت در قبال افکار و اعمال از شاخصه های انسان است!؟

اکرم محمدی

2016-08-10

سلام میخواستم سایتتون عضو بشم ولی captcha code رو نمیاره لطفا راهنمایی کنید

احسان اشرفی

2016-08-13

سلام به شما دوست عزیز. برای عضویت در سایت فعلا هیچ کار خاصی نیاز نیست و می توانید از همه مطالب استفاده کنید ولی اگر تمایل داشته باشید در خبرنامه سایت عضو شوید و مطالب جدید سایت را پیگیری کنید، لطفا یک ایمیل خالی به آدرس زیر ارسال کنید
[email protected]

شهناز شاهین پور

2016-08-20

لطفا این دو بیت را تفسیر بفرمایید : دیوان عراقی: هست این همه نقشها و اشکال نقش دومین چشم احول کلیات شمس: آن چشم احول آمد در گام اول آمد کو گفت اولی را ثانی و چیز دیگر

احسان اشرفی

2016-08-20

سلام به شما خانم شاهین پور.
احول به معنای دوبین و لوچ است. این صفت در نظر مولانا به کسانی اطلاق می شود که وحدت هستی را با چشم لوچ خود به صورت دویی می بینند. در اینجا اولی یعنی یکتایی و وحدت و ثانی یعنی دویی و تضاد و تخاصم. گام اول یعنی تازه کار. یعنی کسی که هنوز چشمش به حقایق باز نشده است. وقتی که دوبینی را کنار بگذاریم به وحدت در بینش می رسیم.

شهناز شاهین پور

2016-08-24

ﮔﻔﺘﯿﻢ ﭼﺮﺍ ﯾﺎﺭ ﺑﺸﺪ ﺳﺎﻏﺮ ﻣﺴﺘﺎﻥ ؟ ﮔﻔﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﺴﺘﯽ ﺳﺒﺐ ﻋﺸﻖ ﻣﺪﺍﻡ ﺍﺳﺖ ﮔﻔﺘﯿﻢ ﮐﻪ ﺍﺯﻋﺸﻖ ﭼﻪ ﺁﯾﺪ ﺑﻪ ﺳﺮﺍﻧﺠﺎﻡ ؟ ﮔﻔﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﻋﺸﻖ ﺑﺮﺩﻝ ﻋﺸﺎﻕ ﻃﻌﺎﻡ ﺍﺳﺖ باسلام این شعر منسوب به مولاناست ؟شاعر ان کیست؟.ممنون از لطفتون

احسان اشرفی

2016-08-24

سلام به شما بانو شهین پور. این شعر از مولانا نیست و دقیقا نمی دونم از چه شاعری است.

مهدی رستمی

2016-08-30

از دیدگاه مولانا خودشناسی چیست و آیا راه و روشی برای اون مشخص کرده؟ متشکرم

احسان اشرفی

2016-08-31

منظور از خودشناسی، این است که بدانیم از کجا آمده ایم، کجا هستیم و به کجا خواهیم رفت. چه توانایی هایی داریم، برای چه به این دنیا آمده ایم، چرا در این زمان و در این مکان قرار داریم؟ قوانین آفرینش که خود انسان جزئی از آن است چیست؟ این ها قسمتی از سوالاتی است که باید در خودشناسی برای آنها پاسخی بیابیم.

عذرا باباخانی

2016-08-30

لطفا این بیت را معنی بفرمایید صدچو عالم در نظر بیدا شود چونک چشمت را بخود بینا شود

احسان اشرفی

2016-08-31

سلام به شما خانم عذرا. این بیت 527 دفتر اول مثنوی است که به زودی شرح آن را خواهیم نوشت. برای مطالعه این بخش اینجا را کلیک کنید

فاطمه ع

2016-08-30

سلام .بسیار ممنون از کانال خوبتون .من میخام بدونم که چطور میتونم راه جدید خداشناسی رو پیدا کنم درحالی ک هیچ استادی ندارم و خودم تنهاهستم و فقط با مطالعه شخصی میتونم یعنی به راهی برسم

احسان اشرفی

2016-08-31

سلام به شما خانم فاطمه. خودشناسی مقدمه خداشناسی است. با عرفان شمس و مولانا به خودشناسی نائل خواهید شد. آثار این دوبزرگوار را به صورت پیوسته مطالعه و عمل کنید و از راهنمایی اندیشمندان روز نیز بهره ببرید.

امیر رضا

2016-09-16

سلام. آیا شیخ اجل به مرگ طبیعی از دنیا رفت یا با شکنجه؟

احسان اشرفی

2016-09-17

دوست عزیز شیخ اجل لقب جناب سعدی عزیز، استاد اخلاق است و من عامل و علت فوت ایشان را نمی دانم

هستی دهقانی

2016-10-10

میشه چهل قاعده شمس را تو کانال بگذارید لطفا

احسان اشرفی

2016-10-15

سلام به شما. جملات جناب شمس تبریزی فقط و فقط در کتاب مقالات ایشان است . کتاب 40 قاعده شمس نوشته خانم الیف شافاک است و ایشان هیچ منبعی برای شناخت شمس در اختیار نداشته اند و فقط از روی تصورات خودشان این کتاب را نوشته اند و هیچ کدام از آن جملات این کتاب در مقالات شمس یافت نمی شود. ما که ایرانی هستیم و فارسی بلد هستیم چرا باید نوشته های ترجمه شده از زبان ترکی را برای شناخت شمس مطالعه کنیم؟ تمام جملات حضرت شمس در این سایت بارگذاری شده است و می توانید از همین جا استفاده کنید. موفق باشید

مرجان ذکائی

2016-10-25

درود بر شما. ممکنه در این بیت بفرمایید تو می دانی که من بی تو نخواهم زندگانی را مرا مردن به از هجران به یزدان کاخرج الموتی کاخرَجَ الموتی به چه معنی است و اخرج چه صیغه ای دارد و به چه کسی برمی گردد؟ سپاس فراوان

احسان اشرفی

2016-10-26

کاخرج الموتی اشاره به آیه 19 سوره روم دارد و به معنای خارج کردن روح از بدن یا گرفتن جان می باشد. مولانا می فرمایند قسم به خدایی که جان بندگان را می گیرد، که من بدون تو می میرم و زنده نمی مانم. 

فرح بهنام اربابی

2017-02-04

سلام خسته نباشید میخواستم ثبت نام کنم اما تصویر تصادفی که تو صفحه میاد باز نمیشه لطفا راهنمایی کنید ضمنا ایا اشعار دفتر پنجم شرح و تفسیر نداره یا چون عضو نیستم نمیتونم استفاده کنم ممنون وسپاس

احسان اشرفی

2017-02-05

سلام به شما خانم فرح. برای عضویت در سایت و دریافت شرح اشعار در ایمیل خود، کافی است یک ایمیل خالی به آدرس
[email protected]
برای ما ارسال کنید. شرح اشعار از ابتدای مثنوی و غزلیات و رباعی ها شروع شده اند و فعلا به بخش 40 دفتر اول رسیده ایم.  برای یادگیری نحوه استفاده از سایت لطفا به بخش درباره ما در سایت یا قسمت بالای همین بخش پرسش و پاسخ مراجعه کنید. برای دیدن مطالب سایت هیچ نیازی به عضو شدن از طریق خود سایت نیست و همه مطالب برای همگان باز است

ره نورد

2017-04-14

تو به صورت چه قناعت کنی از صحبت او رو دگر شو تو به تحقیق که او شد دگری لطفا معنی شعر ؟

احسان اشرفی

2017-04-16

دوستان عزیز اگر در مورد معنی اشعار سوال دارید، لطفا ابتدا آن شعر را در سایت پیدا کنید و زیر همان سوال خودتان را ارسال کنید تا پاسخ داده شود. این بیتی که شما فرمودید غزل 2891 مولانا است. کافی است در قسمت جست و جوی سایت که در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد، قسمتی از بیت را سرچ کنید یا بزنید غزل 2891 مولانا تا به راحتی آن را پیدا کنید. ضمن اینکه نحوه جست و جوی اشعار هم در قسمت درباره ما در سایت توضیح داده شده است.

علیِ بنی آدم

2017-05-27

سلام . ترجیعات و مستدرکات دیوان شمس رو من ندیدم ، آیا بارگذاری میشن اوناهم ؟ و در مقالات تصحیح استاد موحد رو ندیدم و در اثار مولانا هم انگار کامل نبود اینها اضافه میشن ؟

احسان اشرفی

2017-05-28

سلام به شما جناب بنی آدم. همه آثار مولانا بارگذاری خواهند شد و در دست اقدام می باشند. مقالات شمس بر اساس نسخه های خطی و  اصلی هستند و به زودی متنی کامل و یکپارچه از همه این نسخه ها در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت.

پریسا م

2017-06-16

با سلام ممنون از سایت پرمحتواتون دوست عزیز معنی بیت زیر از غزل 400 مولانا رو می شه بفرمایید: از حدیث شمس دین آن فخر تبریز صفا آن مزاجش گرم باید کاین نه کار پلپلست

احسان اشرفی

2017-06-19

سلام به شما و سپاس از ابراز لطفتان.
منظور بیت این است که در اثر سخنان شمس تبریزی که مایه افتخار تبریز با صفا است، مزاج روحی و جانی او گرم شده است و این گرما به خاطر استفاده از فلفل که طبعی گرم دارد نیست.
ترجیحا لطفا این سوالات خود را در زیر همان غزل که در سایت قرار داده شده بپرسید.

بنیامین نیک پور

2017-07-20

سلام و عرض احترام میخواهم با حضرت مولانا و شمس آشنا شوم و برای شروع از چه کتابهایی باید شروع کنم تا با سطح دانش من که از عرفان چیزی نمیدانم و ادبیات را خوب نمیشناسم بتوانم با دیدگاه ها و دستورات ایشان آرام آرام نزدیک شوم. با سپاس و تجدید احترام

احسان اشرفی

2017-07-22

سلام به شما آقای نیک پور. شما در کانال تلگرام ما عضو بشید و کم کم مطالب را بخوانید تا آشنا شوید. آیدی کانال تلگرام ما
@shamsmowlana
است